Przygotowanie samochodu na zimę – samodzielnie czy w firmie zajmującej się detailingiem

3 listopada 2021

Blazej

Brak kategorii

32125

Przygotowanie samochodu na zimę – samodzielnie czy w firmie zajmującej się detailingiem

Zbliżający się zimowy okres to ten czas, kiedy powinniśmy pomyśleć nie tylko o swojej garderobie, ale również o właściwym przygotowaniu samochodu na ten czas. Okres zimowy to między innymi trudne warunki atmosferyczne i liczne substancje chemiczne o działaniu agresywnym, które mogą mieć niekorzystny wpływ na samochód, jego podwozie i powłokę lakierniczą. Odpowiednie przygotowanie samochodu na zimę to szansa na to, by uniknąć wiosną przykrych niespodzianek. O czym więc pamiętać, jakie czynności trzeba wykonać oraz czy zrobić to samemu czy oddać auto w ręce specjalisty?

Na co zimą narażony jest samochód?

W okresie zimowym rzecz jasna warunki atmosferyczne powodują, że samochód narażony jest na czynniki, które będą powodować zniszczenia. W grę wchodzi przede wszystkim działanie błota pośniegowego, w którym pojawia się drogowa sól. Charakteryzuje się ona wysoką absorpcją wody i tym samym przykleja się do karoserii powodują mikrouszkodzenia i jednocześnie rozpoczyna proces utleniania, a od tego zaczynać się będzie rdzewienie. Dlatego warto zadbać o zastosowanie produktów, które ochronią samochód w tym okresie.

Co wybrać do zabezpieczenia samochodu?

Pojawia się podstawowe pytanie jakich specyfików powinno się użyć, by odpowiednio zabezpieczyć lakier. W grę wchodzą dwie podstawowe możliwości. Tańszym rozwiązaniem będzie zastosowanie dobrej jakości wosku, którym pokryty będzie lakier. Wosk dobrej jakości z odpowiednim składem będzie w stanie zabezpieczyć samochód na kilka miesięcy. To produkt, który jest stosunkowo łatwy w użyciu, aplikowanie go w domowych warunkach nie powinno nastręczyć trudności. Zdecydowanie trwalszą i ogólnie skuteczniejszą ochronę gwarantować będą powłoki ceramiczne. Przy ich zastosowaniu można stworzyć ochronę, która będzie się utrzymywać nawet przez kilka lat. Jednocześnie jednak nałożenie takiej powłoki jest droższe i wykonanie tego w domowych warunkach będzie trudne.

Samodzielnie czy w salonie detailingu?

Na to pytanie jednoznacznie trudno odpowiedzieć, ponieważ o ile z woskami laik powinien sobie poradzić, o tyle nałożenie powłoki ceramicznej będzie nastręczało już wielu trudności. Wiele zależy też od indywidualnych umiejętności i wiedzy na temat pielęgnacji samochodu. Jeśli ktoś nie czuje się na siłach, by taką powłokę samodzielnie nakładać to oddanie samochodu do salonu zajmującego się detailingiem będzie najlepszą opcją. Tam autem zajmą się specjaliści z doświadczeniem i zawsze będzie się miało gwarancje, że ochrona samochodu została wykonana profesjonalnie.

Post by Błażej

32 125 Responses to Przygotowanie samochodu na zimę – samodzielnie czy w firmie zajmującej się detailingiem